Kui lapsel ei ole päeval und

Mida teha siis, kui laps lasteaias ei uinu? Kui laps ei taha tulla lasteaeda, sest seal peab magama?
Oleme Kalli-kalli lasteaias jõudnud arusaamisele, et kõik lapsed on erinevad ja nende vajadused on samuti erinevad. Peame lõunaund tähtsaks ja usume, et puhkus aitab uusi teadmisi talletada, seepärast on ka meie lasteaia päevakavas lõunauni. Samas näeme, et on lapsi, kes hommikul lasteaeda tulles nutavad ja soovivad, et vanemad tuleksid neile järgi enne lõunaund, mõned lapsed pikutavad poolteist tundi voodis ja ei suuda uinuda. Kui õpetaja või lapsevanem  märkab, et lapse unevajadus ei ole enam nii suur ja päevaune puudumine ei muuda last õhtul pahuraks, siis pakume lapsevanematele võimalust, et nende laps saab uneajal olla saalis.  
Pakume seal lastele võimalust pikutada/istuda madratsil. Nad saavad seal joonistada, vaadata raamatuid, värvida pilte, panna kokku puslesid. Ka saalis on vaikne aeg ja igaüks toimetab vaikselt omaette. Lapsed on saalis 13.30-15.00. Enne saali tulemist kuulavad nad koos oma rühmaga ära unejutu. Sellel postitusel on 3 vastust

Superhea variant ju! Igas lasteaias võiks nii olla!
K
7. oktoober 2015
Lasteaiaõpetajana tean, kui raske on hoida lapsi (kui neid on veel mitu) nii pika aja jooksul VAIKSES tegevuses. Siis peaks see eraldusruum olema küll piisavalt kaugel magamistoast, samas on vajalik lisaks töötaja nende juurde.Tänapäeva lasteaiapoliitika juures on see ilmselgelt suur väljakutse.
Vaike Õun
7. oktoober 2015
Usume, et lõunauni on väga vajalik. Samas ükski väga hea asi, ei ole parim kõigi jaoks.
Selle otsuse, kes hakkab üleval olema, teevad lapsevanem ja õpetaja koostöös, võttes arvesse lapse unevajadust nii lasteaias kui kodus, meeleolusid hommikul lasteaeda tulles ja ka siis, kui laps ei ole lõunaund maganud - milline on tema meeleolu õhtul kodus ja lasteaias. Hetkel on olnud otsused õigustatud.
Oleme näinud ka seda, et "kõik" lapsed ei taha saali minna. Osad lapsed tõesti küsivad, et kas ka nemad saaksid saali minna, siis oleme vastanud, et oleme koos tema vanematega otsustanud, et talle on parim, kui ta on vaikselt voodis. Selliseid hetki tuleb lasteaias ja kodus veelgi ette, kus laps ei saa seda, mida ta tahab. Nt. kui lapsed lähevad rühmast huviringidesse, siis soovib sinna minna mõni laps, kelle vanemad ei ole teda sinna registreerinud, kui laps ei saa täpselt sellist mänguasja nagu teisel lapsel on jne. Oleme kõikide lastega saanud kokkuleppele.
Laste valvamise oleme korraldanud nii, et kuna meil on neli rühma, siis iga rühm sai endale kindla nädalapäeva, kui on nende kord "unetuid" valvata. Rühma õpetajatel on võimalik teha graafik nii, et igal töötajal tuleb saalis olla kord iga kolme nädala jooksul. Iga esmaspäev valvab lapsi lasteaia direktor. Seega, kes ideega lagedale tuleb, sellel tuleb ka panustama hakata :)
Saalis olevad lapsed on tasa ja omavahel juttu ei aja, see on vaikselt tegutsemise aeg. Ringi nad ei kõnni, kui siis ainult raamaturiiuli juurde, mis ka kohe nende lähedusse olen asetanud. Laps käitub saalis just nii hästi või halvasti, kui õpetaja tal seda teha võimaldab.
Kalli-kalli
8. oktoober 2015
Email again: